'Szukaj, szukaj' - bądź detektywem z GRANNA


Jeśli macie w domu małych bystrzaków koniecznie musicie zagrać z nami w grę 'Szukaj, szukaj' - najmłodsze dziecko wyd.GRANNA
Grę, która zwyciężyła w III edycji konkursu 'Wymyśl grę, zostań autorem Granny'. 
Kto wie, może w niedalekiej przyszłości ktoś z Was weźmie udział i zdobędzie główną nagrodę - tego Wam życzymy.


Wróćmy jednak do naszej gry, która jak sama nazwa wskazuje ćwiczy spostrzegawczość, ale nie tylko. Liczą się także refleks i  logiczne myślenie przeplecione dedukcją.W kolorowym pudełku znajdziemy  zestaw 55 kart o dwóch stopniach trudności (karty zielone - poziom łatwy, pomarańczowe - poziom trudny), planszę ze wskazówką oraz instrukcję z bajecznym plakatem.


Każda karta zawiera 6 kolorowych grafik - ilustracji przedmiotów, zwierząt, owoców itp. mniej więcej w jednakowej wielkości. Co ważne wielkość rzeczywista przedstawionych obiektów jest różna i to nią należy kierować się przy odpowiedzi na 3 główne pytania:
✔ 'Co jest największe?'
✔ 'Co jest najmniejsze?'
✔ 'Co nie pasuje do zbioru?'

Zadanie z pozoru banalne, jednak gdy w grę wchodzi szybkość  - niekoniecznie.

Gra jest idealna zarówno dla przedszkolaków, jak i dla starszaków...wystarczy, że dobierzemy odpowiedni do wieku stopień trudności. 
Przedszkolaki -  ze względu na swój wiek muszą mieć osobę prowadzącą tzw. Mistrza Gry, który operuje kartami, zadaje pytania i kontroluje przebieg gry. 


Wybieramy 20 zielonych kart o łatwiejszym stopniu trudności, układamy je w stos rewersem do góry i zaczynamy zabawę. Z czasem możemy korzystać również z całej talii, jeśli zadania zielone okażą się zbyt proste.
Mistrz Gry odkrywa górną kartę i zadaje 1 z wybranych pytań. Dzieciaki za pomocą dedukcji i kombinowania starają się jak najszybciej wytypować odpowiedź. Osoba, która zrobi to jaka pierwsza zdobywa punkt i zabiera kartę do siebie. 
Wygrywa dziecko, które zdobyło ich najwięcej 😉


Starszaki nie potrzebują osoby prowadzącej, a o wyborze pytania decyduje los w postaci ruchu wskazówką. 
I tutaj podobnie, jak poprzednio możemy zacząć od łatwiejszego poziomu i z czasem przejść do trudniejszego. Możemy również wymieszać karty zielone z pomarańczowymi. Odpowiadamy na pytania, wskazujemy poprawną odpowiedź pamiętając by odpowiednio ją uzasadnić. Jak widzicie znalezienie odpowiedzi wcale nie jest takie proste, gdyż patrząc na ilustrację musimy każdy obiekt powiększyć sobie w głowie do prawidłowego rozmiaru, z czym młodsze dzieci mogą mieć niewielki problem. Jednak, jak to się mówi praktyka czyni mistrza.

Po kilku rozgrywkach z rzędu wydawać by się mogło, że gra szybko się znudzi bo dzieciaki zapamiętają odpowiedź.  To nieprawda, gdyż ilość kart i dobrowolność zadawanych pytań sprawia, że gra za każdym razem jest wyzwaniem. Dodatkowo podane karty możemy ułożyć w siatce obiektami do góry i pobawić się w bystre oczko lub inne zabawy typu: 'znajdź dwa takie same obiekty', 'odpowiedzi na wymyślone zagadki dzieci', 'opisywanie przedmiotów' i wiele innych, które z łatwością można wymyślić.Ponadto w grze mamy instrukcję, która po rozłożeniu staje się olbrzymim plakatem z kolejną grą na wyszukiwanie obrazków i wskazywaniem odpowiedzi na różne pytania. 


 

Przykładowe polecenia znajdziemy pod plakatem, ale nic nie stoi na przeszkodzie by dzieci na zmianę zadawały sobie nowe zagadki. Smyki uwielbiają gry na spostrzegawczość, a ta dodatkowo daje nam nowe możliwości....bo oprócz logicznego myślenia sprawdzamy wiedzę otaczającego nas świata. 
Dzieci muszą się nieźle nagłówkować by podać prawidłową odpowiedź argumentując ją 👍😊

Często dzieciaki wymyślają niezwykle kreatywne uzasadnienia swojego wyboru i zdarzy się tak, że wybrany obiekt nie jest prawidłową odpowiedzią...co wtedy???
Dziecięca logika i wyobraźnia nie zna granic i tak kreatywna odpowiedź również jest nagradzana dodatkowym punktem.Grafika kart jest bajeczna, kolorowa i zdecydowanie przyciąga wzrok oraz zachęca dzieci do grania.Gra wraz z innymi z serii 'Smok Obibok poleca' jest u nas na topie...dlatego zachęcamy Was do wspólnych rozgrywek i mile spędzonego czasu 👍


                 'Szukaj, szukaj' - GRANNA
Liczba graczy: 2-4
Wiek: 5-10 lat 
Czas rozgrywki: ok. 30 min


Grę 'Szukaj szukaj' możecie nabyć tutaj

Polecamy również inne gry z tej serii, o których możecie więcej poczytać tutaj:
'STUKU PUKU'
'Kółka i Spółka'
'Sadzimy las'   

Post bierze udział w projekcie Grajmy!

2 komentarze:

  1. Tym plakatem Synek byłby zachwycony.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno - kryje w sobie wiele zabaw i pytań...dziecko ma w czym wybierać ;)

      Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.