'ORTOMINO" Buu - nie taka ortografia straszna...

środa, kwietnia 25, 2018

Mając w domu dwójkę uczniów, często wyszukuję ciekawych pomocy edukacyjnych, które pozwolą opanować przerabiany materiał - oczywiście w formie zabawy, gdyż w ten sposób wchodzi do głowy najlepiej... bez żadnego przymusu, niepotrzebnego stresu...
Podczas owych poszukiwań natrafiłam na wartościową firmę - świeżynkę  na rynku wydawniczym, produkującą zabawki - pomoce edukacyjne z drewna. Jakiś czas temu, a dokładnie dwa miesiące wstecz wspominałam Wam o niej przy okazji prezentacji 'MEGA Układanki' (koniecznie musicie ją poznać). 
'Buu Strasznie Fajne Zabawki' w swej ofercie posiadają już całkiem sporo ciekawych propozycji, między innymi 'ortomino', o którym bliżej opowiem właśnie teraz...


Czym jest ortomino???
Najprościej mówiąc to domino ortograficzne... czyli drewniane cegiełki na których zostały umieszczone po dwa wyrazy z różnymi trudnościami, w zależności jaki rodzaj wybierzemy: 'u - ó', 'rz-ż', 'ch - h' 👌

Jak dla mnie rewelacyjna pomoc dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i powinna się znaleźć w każdej szkole, a także w każdym domu. 
Dzięki niej nasze pociechy utrwalą umiejętność właściwej pisowni wybranego słownictwa w niezwykle atrakcyjny sposób - bo nauka przez zabawę zawsze najlepsza, o czym wielokrotnie was uświadamiam 😏👍Jedna gra dotyczy wybranej trudności ortograficznej i składa się z 28 drewnianych kafelków, specjalnego stojaka, instrukcji oraz niezwykle przyjemnego dla oka opakowania - bawełnianego worka w przepięknej kolorystyce i wzorze.


Standardowo, jak w przypadku tradycyjnego domina osoby biorące udział w zabawie losują  klocki i dopasowują do reszty, tworząc łańcuch lub jakiś wzór. Jednak należy pamiętać, by kafelki stykały się wyrazami o tej samej głosce z trudnością ortograficzną. 
Przykładowo mamy klocek z wyrazami 'wuj i zbiór' więc po prawej kładziemy kafelek z wyrazem zawierającym 'ó' (np. sól), a po lewej z 'u' (np. klucz). 
U dziecka włącza się automatycznie myślenie, jak dany wyraz powinien być zapisany, czy stosuje się konkretną zasadę pisowni, czy też nie  i przy okazji korzystają z wiadomości pozostali gracze. 


 

To jeden z podstawowych wariantów zabawy. Oprócz niego możemy zastosować wiele wiele innych, wszystko zależy od wieku i ilości uczestników. W instrukcji szczegółowo krok po kroku znajdziecie opisy poszczególnych propozycji wykorzystania 'Ortomino'.
Nam najbardziej przypadła do gustu wersja rysowana - tak jak poprzednio układamy kafelki domino, z tą różnicą że dodatkowo odwzorowujemy łańcuch obrazkowy na kartce 👉Smyki nieźle wkręciły się w tą rysowaną zabawę, a przy okazji w natychmiastowym tempie pochłonęły zasady pisowni ortografii... i jeszcze jedna ważna sprawa, o której zapomniałam wspomnieć na początku 👉 każdy wyraz napisany jest czcionką 'Elementarz', który doskonali technikę pisania ręcznego...co jest bardzo ważne w przypadku młodszych uczniów 👌Oprócz układania domino, rysowania możemy dzielić wyrazy na sylaby, liczyć głoski, litery oraz tworzyć liczbę mnogą danego wyrazu ---> z tym zadaniem poradzą sobie już starsze przedszkolaki.Możemy również wszystkie kafelki wrzucić do kolorowego, mega wzorzystego worka i losując na przykład trzy z nich, ułożyć ciekawe, śmieszne zdanie i dodatkowo je zapisać... bądź też zabawne historyjki 👉 trening kreatywnego myślenia gwarantowany!!!


 

Bardzo fajna zabawa - domino w wersji przestrzennej, czyli układamy kafelki w górę - tworząc pewien mur... tutaj z kolei ćwiczymy małą motorykę.Mniejsze dzieci mogą układać wieże, figury lub inne konstrukcje, ale już samo nakładanie kafelków na drewniany stojak jest świetnym ćwiczeniem manualnym!


 

Tutaj dla przykładu jeszcze inna wersja układania kafelków 👇


W instrukcji znajdziecie dużo więcej propozycji, a my króciutko opiszemy jeszcze tą, dla jednej osoby.  Tutaj pomocna będzie wydrukowana tabelka, którą znajdziecie na stronie 'Buu'.Losujemy kafelki i układamy je dowolnie na planszy, wpisując odpowiednią głoskę (trudność ortograficzną) na prostokącie pod danym kafelkiem.


Gdy cała plansza będzie zapełniona, klocki ponownie mieszamy... a naszym zadaniem jbędzie dopasowanie wyrazów do poszczególnych trudności i ułożenie wszystkich klocków na planszy zgodnie z podanymi głoskami/literami.

 

Jak dla mnie i dla moich smyków oczywiście - 'Ortomino' jest prześwietną pomocą edukacyjną. Dzięki niej zarówno Sebastian, jak i Jula szybciej przyswoili zasady pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi i nawet mogłam zobaczyć efekty przy ostatnim dyktandzie syna...nie chwaląc się dostał -5 (Buu - dziękujemy ❤)...

Jeśli chcecie, by i Wasze pociechy podszkoliły się z polskiego i z ortografią były za pan brat koniecznie sprawdźcie ofertę strony 'Buu Strasznie fajne Zabawki


17 komentarzy:

 1. jakie to świetne, pierwszy raz widze i juz zapisuje na przyszłość by pamiętać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapisuj zapisuj - przyda się na bank (y)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowite, jedno opakowanie drewnianych klocków a tyle pomysłów na kreatywną zabawę. Super!

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowna rzecz.... solidne drewniane wykonanie, pomysłowe i przydatne w edukacji :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super sprawa, nie wiedziałam o istnieniu takich pomocy. Za moich czasów... ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jaka fajna rzecz! Moje dzieci jeszcze za małe, ale dla rodziców uczniów super przydatne!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne! Mój syn jeszcze się nie uczy ortografii ale zapiszę sobie to cudo

  OdpowiedzUsuń
 8. wow - świetna sprawa
  nauka z zabawą to świetne rozwiązanie

  OdpowiedzUsuń
 9. Wow nawet nie wiedziałam że są takie gry

  OdpowiedzUsuń
 10. Są, są - mało osób o nich wie (jeszcze) dlatego dzielimy się naszą opinią i polecamy to, co najlepsze! ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdecydowanie - zawsze to powtarzam! :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Na pewno prędzej czy później będzie świetna zabawa, połączona z nauką (sama przyjemność) :D

  OdpowiedzUsuń
 13. O tak! I lekcja polskiego od razu staje się ciekawsza :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Za moich czasów tez nie było takich wspaniałości ( a szkoda ) :P

  OdpowiedzUsuń
 15. Niezniszczalna pomoc i bardzo przydatna (y)

  OdpowiedzUsuń
 16. A to jeszcze nie wszystkie - zabaw można mnożyć i mnożyć (y)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo interesująca pomoc, a zwłaszcza mnogość jej zastosowań:)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.