Gry rodzinne - ćwiczymy spostrzegawczość z wyd. Zielona Sowa


Całkiem niedawno wyd. Zielona Sowa przygotowało dla nas mnóstwo ciekawych propozycji w temacie gier rodzinnych.
Wybór tej ulubionej - spośród całej fenomenalnej kolekcji jest niezwykle trudny, dlatego by Wam go ułatwić postanowiliśmy pokazać kilka z nich. Na początek dwie nowości, które pobudzą Wasze bystre oczka do działania. 👀
O nudzie nie ma mowy, a świetną alternatywą jest to, iż zagrać mogą już przedszkolaki 😏 
Poćwiczcie z nami spostrzegawczość podczas rozgrywek w grach 👉 'Namierz to' oraz 'Znajdź mnie'


'Namierz to'
Bardzo fajna karcianka, w której to gracze rywalizują między sobą wyszukując identycznych obrazków na dwóch kartach. Na pierwszy rzut oka gra bardzo przypomina wszystkim dobrze znane 'dobble', jednak jest coś, co ją znacznie wyróżnia... a mianowicie kilka ciekawych wariantów gry i dodatkowe żetony, które urozmaicają rozgrywki.


Kart z obrazkami w tematyce morskiej mamy 32, a dodatkowo 4 żetony kategorii, 44 żetony do tradycyjnej gry memo oraz instrukcję, która krok po kroku prowadzi przez zasady.
W pierwszym wariancie (namierz podobieństwo) musimy wykazać się spostrzegawczością i szybkością, gdyż należy wskazać obrazek łączący dwie karty 👉 naszą oraz kartę główną.
Ten kto pierwszy wskaże i nazwie przedmiot zabiera kartę do siebie, pozostałe odkładamy na bok...wygrywa ta osoba, która zdobędzie więcej kart.


Wariant nr 2 (namierz odpowiedź) zdecydowanie bardziej przypadł nam do gustu, bo jest nieco trudniejszy i bardziej absorbuje smyków do myślenia. W tej zabawie oprócz bystrego oczka ćwiczymy także pamięć oraz umiejętność kojarzenia faktów. 
Potrzebujemy kart oraz 4 żetonów kategorii, które wskazują nam kolor, liczbę lub też rodzaj elementu.


Gracz wybiera pierwszą kartę ze stosu i dokładnie ją ogląda przez 10 sekund (młodszy dzieciom czas można nieco wydłużyć), próbując zapamiętać jak najwięcej szczegółów o wskazanych elementach.
Po tym czasie przekazuje kartę kolejnemu graczowi... który z kolei losuje 1 żeton kategorii i zgodnie z nim zadaje jedno pytanie do karty. Na przykład 'ile elementów w kolorze zielonym widnieje na karcie?'.
Za poprawną odpowiedź oczywiście otrzymujemy kartę, a wygranym jest osoba która zdobyła ich najwięcej.


W grze występuje wersja ekstremalna wspomnianej przed chwilą rozgrywki, specjalny wariant dla 3 osób oraz gra w pamięć z wykorzystaniem żetonów...
〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰
'Znajdź mnie' to z kolei gra, która urzekła mnie bajecznymi ilustracjami i połączeniem zabawy z nauką przyrody ( w tym przypadku zwierząt)...


W zestawie znajdziemy 16 kolorowych dwustronnych kart ze zwierzętami (dwa poziomy trudności 👉 ramka koloru żółtego - łatwy i niebieskiego - trudny), 1 dwustronny obrazek główny, 32 małe żetony niebieskie, 16 żetonów większych w kolorze żółtym, 3 medale oraz 24 żetonów do gry w pamięć.Na uwagę zasługuje plansza znajdująca się wewnątrz pudełka, która jest niejako podpowiedzią dotyczącą wszystkich gatunków zwierząt występujących w grze.
  

Możemy grać według 3 przedstawionych w instrukcji wariantów w dwóch poziomach trudności (czyli w sumie 6 gier) plus jeden dodatkowy, czyli memo z wykorzystaniem kolorowych żetonów z głowami znanych zwierząt.


Cała zabawa w wariancie podstawowym polega na wyszukiwaniu różnic pomiędzy kartą gracza, a kartą główną. 
W poziomie łatwym jest to jeden szczegół (zwierzę), w poziomie trudnym dwa.
Gdy znajdziemy już zwierzaka na swojej karcie, który jest inny niż na obrazku głównym to musimy wyszukać jeszcze żeton z wybranym zwierzęciem i ułoży na naszej planszy w tym samym miejscu, co różniący się szczegół. Dopiero wtedy zdobywamy żeton i tym samym punkt - w wersji trudniejszej szukamy dwóch żetonów.


Wariant nr 2 bardzo podobny do pierwszego, z tą różnicą że na stole odkrywamy wszystkie plansze  w wybranym poziomie i układamy wokół karty głównej. Na sygnał start wyszukujemy jak najwięcej różnic, za każdą poprawną odwiedź i położony na planszy żeton zdobywamy kartę wraz z punktem.
Nieco inny jest wariant 3, gdyż tutaj nie uczestniczy karta główna, a szukamy różniących się zwierząt pomiędzy swoimi kartami. 


Obie gry są świetne i to, co je łączy oprócz ćwiczenia spostrzegawczości i szybkości to dobra zabawa dla całej rodzinki - od przedszkolaka, do starszaka... a nawet mamy, taty, babci...
Wariantów gier jest sporo, ale zauważyłam że można wymyślać swoje dodatkowe i dostarczyć jeszcze większej rozrywki.
Zdecydowanie plusem jest także niewygórowana cena 👍
Jeśli chcecie sprawdzić swoją spostrzegawczość - nie traćcie czasu. Obie gry zajdziecie tutaj8 komentarzy:

 1. Uwielbiamy gry dla całej rodziny, tych jeszcze nie znamy, ale wszystko przed nami. Moje dziewczyny uwielbiają tak spędzać czas...

  OdpowiedzUsuń
 2. Piekne gry. Idealne dla Smyków

  OdpowiedzUsuń
 3. To tylko tak się wydaje, że łatwo namierzyć co trzeba ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. jejku jakie fajne , dla naszych córeczek idealne

  OdpowiedzUsuń
 5. I nie tylko...dla mamy również :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie - wcale tak łatwo nie jest :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Super! W takim razie polecamy też inne z tej serii - jest w czym wybierać :P

  OdpowiedzUsuń
 8. fajne te gry, mamy je w domu i polecamy. Synowie świetnie się bawią a ja czasami mogę napić się kawy w tym czasie

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.