Zabawy z kształtami

Wczorajszy dzień minął nam na zabawach  z kształtami w roli głównej. 
Razem z Julcią ćwiczyliśmy spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz koncentrację uwagi. A wszystko to za sprawą kilku prostych pomocy...
 •   Dopasuj figurę do cienia
Wydrukowałam przygotowane wcześniej karty, na których znalazły się różne - podobne i mniej podobne do siebie - figury oraz ich cienie. Zadanie polegało na połączeniu w pary dwóch takich samych kształtów.Karty zostały również zalaminowane, dzięki czemu można śmiało po nich pisać mazakami i szybko zmazywać chusteczką. 
Zadanie  z punktu widzenia starszaków i dorosłych bardzo proste, jednak dla dzieci w wieku 2-4 lat staje się wyzwaniem. Niektóre kształty, wbrew pozorom są zbliżone  do siebie - dziecko wówczas skupia uwagę, wycisza się i ćwiczy logiczne myślenie - tak bardzo ważne w wieku przedszkolnym.
Karty z cieniami do pobrania poniżej - klikamy w zdjęcie wybranej pomocy ;)

https://drive.google.com/file/d/0B2OyobGZCr0Tbk9KTGdaOEhRbVk/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B2OyobGZCr0TcGtFYmdSV05PUk0/view?usp=sharing
 •  Ćwiczymy spostrzegawczość
Kolejna karta zawiera obrazki złożone z dwóch figur. Są to gwiazdy wpisane w podstawowe kształty, jak koło, kwadrat i trójkąt w różnych kolorach. Gwiazdy te posiadają różną liczbę ramion, a wszystkie obrazki z wyjątkiem jednego mają swoją parę. Do karty dołączone są także krótkie zadania w formie pytań. 


Zadaniem dziecka jest np. policzenie wszystkich figur w danym kolorze, znalezieniu i policzeniu gwiazd o tej samej liczbie ramion, dobranie obrazków w pary i wskazaniu tego, który jej nie posiada. 


Oczywiście zadania mogą być różne, w zależności od potrzeb dziecka.
Kartę pracy możecie pobrać tutaj.

https://drive.google.com/file/d/0B2OyobGZCr0TUWNwbEc2dlRIdEE/view?usp=sharing
 • Tworzenie sekwencji
W tej zabawie mamy przygotowane  karty pracy z gwiazdami wpisanymi w okrąg w 4 rożnych kolorach - są to kartoniki do wycięcia oraz plansze z gotowymi wzorami oraz pustymi planszami.
Na początku zabawy dziecko zapoznaje się z wzorami, porównuje kolory, znajduje wspólne cechy itp.
Połóżmy przed dzieckiem 2 dowolne kartoniki i poprośmy, by wyszukało cechy wspólne, jak kolor koła, gwiazdy czy jej liczby ramion. Może też posegregować wszystkie kartoniki wg wybranej cechy. 
Następnie  możemy skorzystać z gotowej planszy z sekwencjami, do wyboru złożonej z 2 lub 3 obrazków. Zadaniem dziecka jest dokończenie ciągu zgodnie z podanym rytmem.W zestawie do wydruku mamy także 2 puste plansze. Możemy poprosić dziecko by stworzyło swój własny rytm.Możemy ułożyć jakiś rytm, który dziecko w całości odzwierciedli... 

Bardzo lubiana przez Smyków zabawa w detektywa. Układamy dowolny rytm, do samego końca  przy czym specjalnie się mylimy, zamieniając np. kolejność, czy dowolny kartonik tak by dziecko mogło odnaleźć błąd, wskazać go i ułożyć poprawnie.


Inna wersja zabawy: układamy na planszy 2 kartoniki, które mają wspólną cechę - kolor koła lub kolor gwiazdy...zadaniem jest ułożenie kolejnych obrazków, tak by 1 kolor był wspólny, a kolejny kartonik nie może być wcześniej użyty - np.:


Wersje zabaw z kształtami mogą być przeróżne. Jeśli chcecie pobrać karty, zapraszam tutaj.

https://drive.google.com/file/d/0B2OyobGZCr0TNGRJWFBqQjlweG8/view?usp=sharing

Wszystkie podane zabawy niewątpliwie ćwiczą myślenie syntetyczne, skupienie uwagi oraz spostrzegawczość. Podczas zabawy z sekwencjami dziecko dostrzega regularność ciągu, tym samym zdobywa ważne umiejętności, które w przyszłości pozwolą mu łatwiej rozwiązywać zadania z treścią. Uczą się porównywania, odtwarzania oraz nabywają umiejętność porządkowania liniowego.
 
 Jeśli macie inne pomysły na zabawę chętnie posłucham - wszelkie inspiracje mile widziane ;)

Pozdrawiamy...

5 komentarzy:

 1. Wielkie brawa Aniu :) świetny wpis

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podbudowałaś mnie na duchu - i to bardzo! Dziękuję <3

   Usuń
 2. Ja, mam inne pytanie, bo właśnie planowałam stworzyć Ali taką zabawę cieni, może na początek nie aż tak trudną jak ta, na początek bardziej oczywistą, żeby w ogóle załapała mechanikę. Czy mogę poprosić o podpowiedź jak zrobić cienie ?
  Z góry dziękuję :)
  Wspaniałe pomoce !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście ;) już piszę na priv a za miły komentarz dziękuję :*

   Usuń
 3. o widzisz coś dla nas;0

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.