'Quiz wiem wszystko' & 'Rodzinki', czyli Profesor Granna poleca!


Uwielbiamy gry, podczas których nie tylko świetnie się bawimy, ale także przyswajamy sporą dawkę wiedzy. A seria IQ GRANNA niewątpliwie do takich należy 👌
Spośród wielu tytułów tej serii na początek wybraliśmy dwa 👉 'Quiz wiem wszystko' oraz 'Rodzinki' i to o nich właśnie dzisiaj opowiemy...


Obydwie gry łączy aspekt edukacyjny i wyśmienita zabawa z nutką rywalizacji, jak przystało na super gry! 
Zaczniemy od tej, która bardziej skradła nasze serca i w którą mógł z nami zagrać najmłodszy smyk ... Gra jednocześnie może być układanką dla młodszych dzieci, jak i typową grą memory, dla nieco starszych. 
W obydwu przypadkach zostajemy wprowadzeni w świat zwierząt i dogłębnie poznajemy ich cykle rozwojowe.

W pudełku znajdziemy 8 żetonów centralnych z wizerunkiem poszczególnych zwierząt - borsuka, dzika, chrabąszcza, motyla, zięby, perkoza, żaby i szczupaka, 48 kafelków z owymi zwierzętami w rożnych fazach cyklu oraz planszę edukacyjną przedstawiającą środowisko ich życia i szczegółową instrukcję wzbogaconą dodatkowymi informacjami (o niej ciut później) 


Jak przystało na tradycyjne memo tasujemy 48 kartoników i rozkładamy je na stole obrazkami do dołu. 
Kafelki ze zwierzętami rozdajemy pomiędzy graczy  (po 2 lub 1) i zaczynamy zabawę...
Warto zaznaczyć, iż kafelki poszczególnych zwierząt mają swoje wybrane kolory i to według nich będziemy szukać odpowiednich kartoników, a także zostały one ponumerowane co znacznie ułatwia układanie cyklu - pierwszy raz.


Losujemy zawsze po dwa kafle... 
👉 jeśli obydwa pasują do naszych kart centralnych układamy je wokół nich, 
👉 jeśli wylosujemy dwie karty w tym samym kolorze (w naszym kolorze) mamy bonus w postaci odkrycia dwóch dodatkowych kartoników, 
👉 jeśli nie trafimy na swoje kafelki odkładamy je z powrotem na miejsce, a ruch przechodzi do następnego gracza.

  
Za każdą parę ułożonych kartoników otrzymujemy po dwa punkty. Dodatkowo punktowane są pierwsze trzy ułożone w całości cykle... nie będziemy się tu rozwodzić, bo o szczegółowej punktacji przeczytacie w instrukcji.
Oczywiście, jak to bywa w grach - zwycięża osoba z największą ilością punktów!!!


Świetne jest to, że podczas gry dziecko w formie zabawy przyswaja sporą dawkę ciekawych informacji na temat rozwoju zwierząt. Ale to nie wszystko, bowiem wspomniałam na początku o bogatej instrukcji - to właśnie w niej znajdziemy komentarz zoologa do każdego zwierzęcia i jego cyklu. Dowiemy się między jak wyglądają samiec i samica, ile matka składa jaj i jak zmienia się potomek w poszczególnych fazach rozwoju. 


Przyjemna lekcja przyrody w pigułce 👌 gwarantująca sukces na późniejszych lekcjach w szkole... 
Sami widzicie, jak wiele zalet ma ciekawa, dynamiczna gra 'Rodzinki'. 
Aaa... zapomniałam jeszcze wspomnieć o dołączonej do gry  planszy edukacyjnej, pokazującej środowisko życia poznanych zwierząt...


Według nas gra zasługuje na 6-tkę z plusem i liczymy na to, iż w niedalekiej przyszłości powstaną kolejne części z innymi zwierzętami...


Gra nr 2 to 'Quiz wiem wszystko' dla starszaków - dzieci w wieku 6-10 lat, ale nic nie stoi na przeszkodzie by rodzice także zmierzyli się z pytaniami... których jest całe multum.


W pudełku znajdziemy planszę do gry, 6 pionków oraz 45 dwustronnych kart z pytaniami i 45 kart z przysłowiami.
Samych pytań jest łącznie 270, czyli całkiem sporo jak na jedną grę, a ich tematyka niezwykle różnorodna...
Jedne są proste - można powiedzieć banalne, ale są też takie nad którymi trzeba się chwilkę zastanowić. 
To co jest fajne, to że do każdego pytania mamy 3 podpowiedzi i wybieramy jedną z nich - najlepiej prawidłową 😜 
W prawym dolnym rogu znajdziemy też odpowiedzi na postawione pytania wiec łatwo możemy je sprawdzić...

 
Przystępując do gry układamy karty w dwóch stosach, wybieramy kolor pionka i stawiamy go na planszy. 
Zaczynając od najmłodszego gracza, po kolei zadajemy sobie wybrane pytania. Za poprawną odpowiedź poruszamy się o jedno pole do przodu po ścieżce w kolorze swojego pionka, za nieprawidłową odpowiedź tracimy ruch.


Na każdej ścieżce gry mamy dwa pola w innym kolorze, gdy na nich staniemy wówczas losujemy kartę ze stosika przysłów. Tutaj oglądamy obrazek i na jego odstawie oraz pytania z odwrotu karty podajemy odpowiedź, czyli poprawnie sformułowane przysłowie.


Karty przysłów możemy wykorzystać także do gry w kalambury 👍 
Wracając do naszej wcześniejszej gry - zwycięzcą zostaje osoba, która jako pierwsza opuści swoją ścieżkę.


Spora liczba pytań w bogatej tematyce zapewnia mega dawkę emocji. Każdy znajdzie coś dla siebie, a nawet jeśli nie - to dzięki podpowiedziom można wytypować tą prawidłową... Jedno jest pewne 👉 poprzez zabawę uczymy się i przyswajamy wiele nowych, ciekawych informacji.
'Quiz' super nadaje się na rodzinne popołudnia, a nawet na imprezkę. Pakując same karty możemy świetnie umilić sobie czas w podróży... to co, kto się pisze na wyzwanie???
My wiemy wszystko 👉 a Wy??? 😉6 komentarzy:

 1. Gry wyglądają bardzo ciekawie, dziękuję za tak szczegółową recenzję! Czy nadadzą się również dla 3-latka?

  OdpowiedzUsuń
 2. I u nas dzisiaj Granna - figuraki. Ale bardzo podoba mi się ta pierwsza prezentowana przez Ciebie. Myślę, że Tygrysowi też przypadłaby do gustu, zwłaszcza, że interesuje się zwierzakami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! Świetna ta gra. Dzieciaki mogą się z niej wiele nauczyć wiec to nie tylko zabawa. W sam raz na wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w domu 3 latka i w tą pierwszą bardzo chętnie gra... a to dlatego, że bardzo lubi gry typu 'memo' (y) Więc jak najbardziej polecam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że bardzo się spodoba :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Rodzinka- musimy ja miec koniecznie:)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.