Potwory i spółka ;)

Dzisiaj poćwiczymy sprawność motoryczną dzieci. Jak wiemy, jest ona ważnym czynnikiem warunkującym kształtne pisanie. Dlatego też, należy wytrwale ćwiczyć i usprawniać motorykę małą. Do takich ćwiczeń należą między innymi:
- dokończenie zaczętego wzoru,
- rysowanie ślaczków,
- odwzorowywanie,
- wszelkie ćwiczenia manualne, jak lepienie  z plasteliny, wycinanie nożyczkami, układanie mozaiki, klocków itp.

Dlaczego o tym wspomniałam? Otóż, o ile z rozróżnianiem liter, sylab, czytaniem prostych słów nie mamy problemu, to sprawność motoryczna kuleje. 
Zbyt długie pisanie, rysowanie staje się nudne, dochodzi szybkie zniechęcenie, które powoduje braki oraz słabą sprawność ręki. Przez co, pisanie kiedyś może stać się męczące...

Wychodząc naprzeciw tym problemom, postanowiłam usprawnić motorykę małą Smyków poprzez zabawę. W tym celu stworzyłam grę, w której poćwiczymy odwzorowywanie...oczywiście bez przymusu, a z zaciekawieniem i ochotą na więcej.  

Nasza gra pt. "Potwory i spółka" wygląda tak:
Może nie prezentuje się wyśmienicie, ale bardzo wciąga na długie godziny...ba, nawet dni. Od soboty się bawimy i dalej mamy ochotę :)
Domyślacie się pewnie, na czym polega nasza gra. 
Otóż, tabelka przedstawia części ciała  potworka, którego będziemy tworzyć. Na części te składają się zarówno figury geometryczne, jak również różne esy-floresy i inne wzory, które trzeba odwzorować.

Przygotowaliśmy tabelkę,2 kostki (zwykła z cyframi oraz druga z kolorami), kartki oraz kolorowe kredki:


3...2...1...start! Zaczynamy zabawę ;)

 Rzucamy obiema kostkami... wybieramy element który przyporządkowany jest do danej liczby oczek, a następnie rysujemy go i malujemy wybranym kolorem (z wyrzuconej kostki).
Pamiętamy o kolejności tworzenia naszego stworka. Zaczynamy od głowy, później oczy, nos, usta itp. wg schematu z tabeli. 

Nasze sympatyczne stworki składają się z różnych zabawnych i mniej zabawnych elementów. Smyki rysując daną część ćwiczą ruchy dłoni, nadgarstka i palców. Nie narzekają, a wręcz przeciwnie - chcą rysować dalej. Nawet mama się włączyła w zabawę i powiem szczerze - bardzo mi się to spodobało hehe ;)


Gdy Smyki sobie tak malowały, wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. 
Będziemy wymyślać imiona naszym stworkom... ale nie tak prosto. Otóż dorysowałam do naszej tabeli jeszcze jeden wiersz i w każdej kratce wpisałam sylabę.


To właśnie od niej, będzie zaczynać się imię naszego potworka. Tak jak poprzednio rzucamy kostką i myślimy nad imieniem. Początkowo było bardzo prosto, jednak z czasem gdy sylaby zaczęły się powtarzać stworki dostawały podobne, a nawet takie same nazwy. 

 Podczas weekendowej zabawy powstała niezła kolekcja potworków, która w dalszym ciągu się powiększa. 

Gra jest prosta, może mało efektowna, ale jednak ... ćwiczymy małą motorykę (ruchy dłoni, nadgarstka i palców) bez przymusu i zniechęcenia, a z wielką chęcią na kolejne gry.
Tak, tak...kolejne! Podczas rysowania i malowania naszych stworków Sebastian podrzucił pomysł: 'A może by tak stworzyć autka albo księżniczki dla Julci." Czemu nie, jak dzieciaki tylko chcą - proszę bardzo... w niedługim czasie tworzymy kolejne zabawy;)
Zapraszamy...7 komentarzy:

 1. bardzo fajny pomysł na zabawę! Rewelacja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :* polecamy - bardzo wesoła zabawa , szczególnie jak prezentujemy swoje stworki hehe :D

   Usuń
 2. Jaka fajna zabawa :) naprawdę super pomysł :D stworki są rewelacyjne 😆

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :* skromnie mówiąc, też uważam że jest świetna :D hehe

   Usuń
 3. Świetny pomysł... Bardzo fajne, wesołe stworki powstały... I ważne że Dzieciaki miały przy tym uciechę ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak! Było bardzo wesoło przy tworzeniu stworków, szczególnie jak miały jakiś śmieszny element ;)

   Usuń
 4. Przecież to jest GENIALNE!!! :D Jak tylko Córcia wróci z p-kola drukujemy i działamy :D Oby wiecej takich swietnych pomysłów! :) dzieki!

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.