Szkoła za pasem - Roczne przygotowanie do szkoły


Wybór podręczników szkolnych to nie lada gratka dla nauczycieli. 
Na rynku wydawniczym mamy ich całą masę i jak tu wybrać tej jeden, jedyny pakiet z którym będziemy pracować my i nasi uczniowie. Nie jest to prosta sprawa, tym bardziej że podręczniki do tanich nie należą i nie możemy w trakcie roku zmienić ich, ot tak sobie na inne.
Mam nadzieję, że ułatwię wam ten wybór 👍
Chciałabym zaprezentować pewien pakiet dla dzieci sześcioletnich - Wydawnictwa Edukacyjnego - przygotowujący do rozpoczęcia nauki szkolnej, który bardzo mi się spodobał i mam nadzieję, że Wam również przypadnie do gustu. 
Pakiet, który jest prawdziwą skarbnicą różnorodnych, niezwykle ciekawych i atrakcyjnych graficznie zadań.
Dla mnie jest strzałem w przysłowiową 10-tkę!!!


✔ czterech zeszytów kart pracy (tematycznie na każdą porę roku)
✔ 'Przewodnika metodycznego dla nauczycieli'
✔ trzech płyt CD
✔'Programu wychowania  przedszkolnego'

Uzupełnieniem 'Kart pracy' są publikacje:
✔ 'Kolekcja literek' - przygotowanie do nauki czytania i pisania,
✔ 'Kolekcja cyferek' - wprowadzenie w świat cyfr i znaków matematycznych,
✔ 'Kolekcja łamigłówek' - gimnastyka umysłu cz. 1 i 2

Pakiet zgodny z założeniami aktualnie obowiązującej  'Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego' uzupełnionej o zapisy dotyczące wiadomości i umiejętności potrzebnych do kontynuowania przez dzieci edukacji w szkole --->  czyli kształtowania umiejętności czytania i liczenia.

'Karty pracy' zostały podzielone na cztery części. 
Każdy zeszyt to pięćdziesiąt barwnych kart zawierających:
- ćwiczenia graficzne i manualne,
- ćwiczenia kształcące mowę i myślenie logiczne,
- ćwiczenia percepcji wzrokowej i słuchowej,
- ćwiczenia matematyczne,
- ćwiczenia diagnostyczne.
Karta pracy została wzbogacona o ruchomą folię do ćwiczeń grafomotorycznych, która niewątpliwie jest wielką zaletą pakietu i wyróżnia go na tle pozostałych.Wielkim plusem jest także częstotliwość występowania owych ćwiczeń grafomotorycznych...zazwyczaj są to pojedyncze ćwiczenia, w których należy dokończyć dany wzór - jednak pojawiają na większości stron, co pozwala na systematyczność w przygotowaniu do nauki pisania i usprawnieniu małej motoryki ręki. 
Zadania proponowane w kartach są na tyle różnorodne, że oddziałują na wszystkie sfery rozwoju dziecka. 


 
 

Oprócz zadań związanych bezpośrednio z tematyką dnia mamy ćwiczenia dopełniające ---> rozwijające wspomnianą grafomotorykę, koordynację wzrokowo-ruchową i orientację na kartce oraz oddziałujące na kreatywność dziecka. 


 
  
Zeszyty 'Kart pracy' posiadają wyrywane strony. Oprócz wspomnianej folii, dzięki której mamy możliwość wykonania ćwiczenia kilka razy występują wypychanki, ćwiczenia z naklejkami oraz zadania, w których dziecko musi użyć nożyczek.

 

Zadania te są niezwykle ciekawe, atrakcyjne graficznie i różnorodne.
Dodatkowo w części I, III oraz IV kart pracy zostały umieszczone zadania diagnostyczne niezbędne do wstępnej i powtórnej obserwacji wychowanków (oznaczone literką 'D'), które ułatwia nauczycielowi dobór narzędzi diagnostycznych.


 

Karty pracy są spójne ze scenariuszami zajęć, jednak nie ograniczają nauczyciela i pozwalają mu na pełną dowolność w prowadzeniu zajęć.

Do każdej 'Katy pracy' przygotowano szczegółowy 'Przewodnik dla nauczyciela', zawierający plany pracy, scenariusze zajęć oraz materiał nutowy do poszczególnych utworów.Każdy dzień aktywności jest świetnie rozplanowany zgodnie z zaleceniami 'Podstawy Programowej' i składa się z trzech głównych części:
'Poranna rozgrzewka' ( mamy tutaj wyszczególnione przykłady zabaw ruchowych i ćwiczeń porannych,  zabawy dowolne, czynności organizacyjne przygotowujące do zajęć oraz propozycje indywidualnych ćwiczeń z dzieckiem);
'Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne' ( to zabawy kształtujące postawy dzieci i ich rozwój społeczny,  zadania kształcące poszczególne procesy poznawcze, zabawy dydaktyczne, przykłady ćwiczeń kształtujących sprawność fizyczną dziecka, teksty literackie, opisy ilustracji, propozycje technik plastycznych oraz teksty piosenek);
'Popołudniowy relaks' (zabawy ruchowe na powietrzu, zabawy z cała grupą, przykłady indywidualnych lub grupowych zabaw kompensacyjno-wyrównawczych itp.)Na plus zasługują ujęte propozycje zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.W scenariuszach zajęć dziennych są zaproponowane zabawy wykorzystujące różne metody aktywizujące dzieci: drama, gry dydaktyczne, projekt czy giełda pomysłów. 
Wiele z nich opiera się na  pedagogice zabawy, metodzie ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, gimnastyce twórczej Rudolfa Labana, gimnastyce rytmicznej Alfreda i Marii Kniessów czy kinezjologii edukacyjnej Paula Dennisona. 
Ćwiczenia dydaktyczne zostały wzbogacone o elementy matematyki dziecięcej prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, czy metody dobrego startu prof. M. Bogdanowicz. 

Poszczególne scenariusze koncentrują się wokół zagadnień związanych z naturalnym  rytmem przyrody, mieszkańcami rożnych ekosystemów, życiem dziecka w rodzinie i grupie rówieśniczej. Poszerzają wiedzę o Polsce oraz bliższych i dalszych zakątkach świata, tradycjach regionalnych i narodowych, o świecie techniki czy tajnikach pracy przedstawicieli rożnych zawodów, a także wprowadza w świat baśni, muzyki i teatru.

Nacisk położony jest na kształtowanie postaw społeczno-moralnych oraz wdrażanie wychowanków do współdziałania, ponoszenia odpowiedzialności i doprowadzenia podjętych działań do końca. 
  
W przewodniku nauczyciel znajdzie propozycję zapisu do dziennika na każdy dzień, ujęty w formie pięciu punków. Wspomniany na początku plan pracy skonstruowany jest w postaci tabelarycznej. Każdy miesiąc obejmuje cztery tematy tygodniowe.Uzupełnieniem pakietu podstawowego są trzy wspomniane na początku publikacje, które  są niejako rozszerzeniem zadań zamieszonych w kartach pracy. 
'Kolekcja literek', 'Kolekcja cyferek' oraz 'Kolekcja łamigłówek' kształtują umiejętności dziecka w zakresie czytania, pisania i liczenia. Zadania są tak skonstruowane, by stworzyć dzieciom ciekawe i różnorodne warunki do nabywania nowych doświadczeń.
Świetnie przygotowują do nauki  czytania i pisania ---> dziecko ma kontakt zarówno z literami drukowanymi,  jak i pisanymi. Ćwiczenia zawarte w kartach wspierają także doskonalenie umiejętności matematycznych.


 
 
 

   Ćwiczenia są dla wychowanków ciekawe i z wielką ochotą sięgają po kolejne.

Mimo tego, iż zadania są dopasowane do pakietu 'Szkoła za pasem' mogą być wykorzystywane oddzielnie...idealne dla całej grupy, jak i indywidualnie. Zeszyty gwarantują świetne przygotowanie do rozpoczęcia nauki szkolnej ---> dostarczają mnóstwo pozytywnych wrażeń i dobrą zabawę. 

Polecamy gorąco pakiet 'Szkoła za pasem'.
Zadania są ułożone tematycznie na dany dzień i nie ma mowy o znudzeniu, gdyż każda karta to jedno, dwa, maksymalnie trzy krótkie zadania - przez co jest ona bardzo przejrzysta. Ćwiczenia te pozwalają na rozwijanie twórczego myślenia, co dla mnie jest bardzo ważne w rozwoju dziecka.

Co do samych zadań - są one bardzo zróżnicowane: mamy wycinanki, wypychanki, łączenie obrazków w pary, labirynty,  układanie puzzli z cięciami w poziomie, pionie i skosie, stopniowanie wielkości, opowiadanie na temat ilustracji i wymyślanie zakończenia, wystukiwanie rytmów itp. To tylko niektóre aktywności, a jest ich naprawdę sporo 👍
Ćwiczenia świetnie wprowadzają na drogę pisania, dzięki dzięki częstym zadaniom grafomotorycznym. 
Dołączona folia na pewno uatrakcyjnia ćwiczenia graficzne.

Zadania skonstruowane są tak by rozwijać mowę, czytanie, pisanie, liczenie, a także myślenie przyczynowo-skutkowe. 

Co do grafiki kart jest ona bardzo atrakcyjna...piękne, barwne ilustracje dopasowane do  każdego zadania zachęcają dziecko do jego wykonania. 
Przeglądając otrzymane materiały szukałam jakiegoś minusa, haczyka, jak to bywa często w podręcznikach - jednak nie dopatrzyłam się żadnego błędu. 
Strzał w dziesiątkę - to jest to 👍

4 komentarze:

 1. W tamtym roku z nim pracowałam, bardzo dobrze dobrana tematyka, ćwiczenia i przejrzysty przewodnik dla nauczyciela. Polecam, Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, przewodnik dla nauczyciela jest niezwykle przejrzysty i czytelny, zawiera mnóstwo propozycji ciekawych zabaw - co do kart pracy są rewelacyjne (y) cieszymy się, że uzyskały pozytywną opinię również innych nauczycieli ;) Dziękujemy

   Usuń
 2. Szkoła za pasem bardzo mi się podoba my obecnie nowa era i didasko ale to drugie jakoś graficznie nam się nie podoba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Didasko także do mnie nie przemawia, a Nowa Era ma dość ciekawe pakiety - chociaż po zapoznaniu się z pakietem 'Szkoła za pasem' stawiam na funkcjonalność i przejrzystość - i skłaniam się ku niemu ;)

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.