Zabawa matematyką ---> 'Karty Grabowskiego' dodawanie i odejmowanie


Wiemy, że są wakacje - okres odpoczynku od szkoły i nauki, jednak polecamy od czasu do czasu zrobić małą powtórkę i w przyjemny sposób się pouczyć, na przykład matematyki. Oczywiście zalecamy tutaj formę zabawy, która najlepiej sprawdza się u każdego smyka. 
Nie myślcie sobie, że torturuję własne dzieci - wręcz przeciwnie - podczas wspólnych rozgrywek rozwijamy ważne umiejętności ---> dodawania i odejmowania liczb. A to wszystko dzięki wspaniałym kartom stworzonym przez nauczyciela matematyki Andrzeja  Grabowskiego. 


'Karty Grabowskiego' - to efektowna pomoc, która umożliwia dzieciom powtórkę z matematyki w każdym czasie. A najważniejsze, że zabawa nimi sprawia wiele radości...

✵✵✵
W pudełku o niewielkim rozmiarze znajdziemy 58 dużych kart (cztery zestawy kart w różnych kolorach od 0 - 10 oraz cztery pasujące do nich kolorystycznie jokery, a także zestaw kart od 11-20). Dodatkowo mamy 9 mniejszych kart z symbolami matematycznymi (+ - = <>), a także jedną kartę przedstawiającą graf.


Każda karta prezentuje cyfrę i dwa sposoby jej graficznego przedstawienia (za pomocą kafelków oraz kostek do gry).


Do zestawu kart została dołączona obszerna książeczka, która szczegółowo opisuje korzystanie z kart ---> mnóstwo przydatnych informacji, szereg ciekawych propozycji gier o różnych poziomach trudności...dla każdego coś fajnego 👍


Młodsze pociechy, które zaczynają przygodę z matematyką mogą układać proste działania matematyczne, czy porównywać dwie liczby...


Starsze mogą rozwiązywać grafy... 


 ...lub trudniejsze równania, które zostały sprytnie wplecione w ciekawe gry. 
Pokażemy Wam kilka naszych ulubionych zabaw i króciutko opiszemy.

✵ Rozsypanka


Na stole rozkładamy 44 karty od 0-10, tak by były one dla wszystkich widoczne. 
Uczestnicy zabawy po kolei wybierają jedną kartę, a następnie dobierają drugą tak by suma była równa 10.


Propozycja idealna dla dzieci, które zaczynają przygodę z dodawaniem.
Oczywiście zasady można zmieniać ---> wynik nie musi być równy 10, a na przykład 15 i dobierać możemy po trzy, a nawet cztery karty.
Co wy na to???

✵ Domino karciane


Gra ułatwiająca porządkowanie liczb.
Tasujemy karty od 0-10, a następnie rozdajemy między graczy po 11 kart. 
Pierwsza osoba wykłada kartę z cyfrą 5...kolejna sprawdza u siebie czy ma kartę z cyfrą 5 w innym kolorze lub mniejszą/większą od cyfry 5 w kolorze, który widnieje na stole. Jeśli taką kartę posiada kładzie w odpowiednim miejscu, jeśli nie ma karty mówi 'PAS' i ruch należy do kolejnej osoby.


 ✵ Jubiler


Na stole rozkładamy karty od 0-9 w kształt prostokąta.
Każda karta to kawałek sztabki złota. By zdobyć całą sztabkę musimy znaleźć karty, których suma wyniesie 10. 


Zwycięża osoba, która zdobędzie najwięcej sztabek złota i to ona zostaje 'królem jubilerów' 👸 

✵ Zegarmistrz


Kładziemy na stole 12 kart z liczbami od 1-12.
Karty muszą być potasowane i ułożone na kształt tarczy zegara.
Odwracamy dowolną kartę i kładziemy ją w miejsce odpowiedniej godziny, zamieniając miejscami z kartą zakrytą.


Postępujemy tak do momentu ułożenia całej tarczy zegara.


Wersja ta jest bardzo łatwa - jednak w książeczce znajdziemy także wariant trudny, który uwzględnia także godziny popołudniowe i tutaj dziecko musi już bardziej pogłówkować.

✵ Lisek


Przygotowujemy planszę według wskazówek.
Układamy na niej 9 losowo wybranych kart.
Zadaniem dziecka jest zsumowanie każdego rzędu i uzupełnienie wyniku odpowiednią kartą lub też wpisanie go (jeśli wynik jest większy posiadane karty lub jeśli się powtarza).


W wersji trudniejszej układamy karty obliczając sumę. A następnie część kart zdejmujemy z pól i nasza pociecha będzie musiała uzupełnić planszę odpowiednimi liczbami.


Jak widzicie 'Karty Grabowskiego' to doskonała zabawa i nauka w jednym. 
Różnorodne gry dają mnóstwo satysfakcji dzieciom, bowiem sami mogą wybrać wariant, poziom gry, a dzięki temu łatwiej przyswoją umiejętność liczenia.
Zabawa kartami daje zaskakujące efekty ---> wystarczy jedna gra dziennie, by Wasze dziecko stało się mistrzem w dziedzinie matematyki.
Ponadto dzięki wspomnianym grom (a to tylko namiastka całości) uczeń ćwiczy logiczne myślenie, koncentrację, spostrzegawczość, zwinność, a także sprawność manualną.

Karty Grabowskiego 'dodwanie i odejmowanie' możemy wykorzystywać na wiele sposobów w każdej chwili. 
Ich niewielki kształt i poręczne pudełko sprawia, że możemy je zabrać nawet na wakacje...wówczas nuda nam nie straszna, a nauka sama wejdzie nam do głowy.
Polecamy!!!


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.