'Młodzi Czarodzieje' w akcji

środa, października 25, 2017

Gry kooperacyjne są uwielbiane przez dzieci, szczególnie przez te które nie lubią ze sobą rywalizować, a może bardziej przegrywać... dlatego, gdy pojawiła się u nas najnowsza propozycja wyd.Egmont 'Młodzi Czarodzieje' w oczach Smyków zapaliły się iskierki.
Byłam przekonana, że gra trafi na listę naszych ulubionych pozycji, ale że będę z nimi grać każdego wieczoru i to po kilka razy - hmm 😜 
To chyba najlepsza rekomendacja dla gry!!!


To jedna z kilku gier należących do serii 'Zagraj ze mną' - które uczą przede wszystkim współpracy w grupie i zachęcają do wspólnego spędzania czasu z dziećmi.
To co je wyróżnia to także jakość wykonania gry (mocny, gruby karton i drewniane elementy).

Magiczna sceneria, bowiem cała akcja rozgrywa się wokół szkoły magii, z której to uczniowie postanowili uciec. A właściwie wymknąć się po kryjomu w środku nocy  na zakazany rynek...do którego wstęp mają tylko dorośli czarodzieje. 
Na domiar złego całą sytuację wyśledził nocny strażnik i zaczął gonić uciekinierów. 
Duszek depcze po piętach wędrowców...czy uda im się umknąć i szybciutko dotrzeć z powrotem do szkoły???
Jedyną pomocą są świetliki, które należy znaleźć...


Jak się zapewne domyślcie, to właśnie Wy i Wasze pociechy wcielicie się w rolę uczniów - uciekinierów, a Waszym zadaniem będzie ucieczka przed duchem i zapamiętywanie położenia świetlików.  Tylko wyćwiczona pamięć i świetna współpraca w grupie pozwoli Wam wygrać - do dzieła!!!


Zanim zaczniecie rozgrywkę rozłóżcie planszę wraz z elementami schodów i szkoły (do samodzielnego złożenia).


W następnym kroku tasujemy 18 kafelków drzew i układamy je na planszy w oznaczonym miejscu. 
Dwustronne kafelki - to nic innego jak nasze świetliki, a wśród nich ukryły się 2 duszki, które potrafią nieźle napsocić).


Naszych uczniów oraz figurkę duszka stawiamy na specjalnym miejscu na planszy...


Dodatkowo mamy 3 kości oraz specjalne symbole ---> znacznik zegara, który otrzymuje osoba zaczynająca grę (np. ta, która ostatnio była w lesie), 3 magiczne mikstury i 3 zaklęcia kości, które możemy użyć w nagłym zagrożeniu. 


Ruszajmy...każdy z graczy zgodnie z kierunkiem ruchów zegara rzuca po kolei trzema kostkami ---> musi on znaleźć na planszy wyrzucone świetliki i zapamiętać je na dalszą drogę. W zależności ile poprawnych świetlików wskażemy, o tle pól przesuwamy naszego pionka do przodu. 
Ale uwaga - możemy natrafić na symbol duszka i wtedy tracimy możliwość dalszego poszukiwania świetlików. 


Jeżeli na kości wypadnie symbol duszka, wówczas to jego pionek przesuwamy do przodu, a jeśli wypadnie magiczna mikstura możemy przesunąć o jedno pole pionek dowolnego gracza.


Po każdej pełnej kolejce, gdy kości rzuca osoba ze znacznikiem zegara, duch przesuwa się o 1, 2 a nawet 3 pola do przodu - wszystko zależy na jakim polu stoi i ile wskazuje ono strzałek.


Rozgrywkę możemy wygrać, gdy wszyscy uczniowie dotrą do szkoły przed duszkiem lub przegrać, jeśli duch nas dogoni i złapie któregoś z graczy. Pamiętajmy jednak - czy wygramy, czy przegramy - zawsze razem i tylko razem 👍
To od naszej wspólnej gry, taktycznego myślenia i wyćwiczonej pamięci zależy pomyślność rozgrywki. 


Kooperacyjna gra, w której gracze mogą sobie wzajemnie podpowiadać to na dzień dzisiejszy nasza ulubiona planszówka, do której chętnie zasiadamy całą rodzinką - codziennie. 
Przeznaczona dla dzieci 6+, jednak tu bym troszeczkę polemizowała i obniżyła wiek...bo i 4,5- latek z pewnością nieźle sobie poradzi w grupowej współpracy.
Fantastyczna odmiana 'memo', która nie dość że odświeża szare komórki, to wyzwala w graczach wiele pozytywnych emocji.


Grę 'Młodzi Czarodzieje' znajdziecie w księgarni internetowej EGMONT.pl6 komentarzy:

 1. Zakochałam się w tej grze... Podoba mi się graficznie oraz to że jest kooperacyjna. No i w ogóle ciekawa :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko Ty...moje smyki wprost za nią przepadają - ca główny powód to nie trzeba ze sobą walczyć i w końcu nie słychać kłótni o wygraną i przegraną :P

   Usuń
 2. Nie znam tej gry, ale zamek wygląda uroczo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gra wygląda świetnie! Idealna na nadchodzące, jesienne wieczory. W ogóle cała ta seria „Zagraj ze mną” zapowiada się fajnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak też jest ;) to nasza pierwsza gra z tej serii, ale skusimy się na pozostałe... bo czytając recenzje są równie fantastyczne co 'Młodzi Czarodzieje' (y)

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.